Warsztaty Ikonograficzne w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowogrodzie Wołyńskim

4 – 7 października 2018 rok.

Dom Parafialny

Polskie Stowarzyszenie im. Juliana Lublińksiego w Nowogrodzie Wołyńskim

oraz

Fundacja In Blessed Art

zapraszają do wzięcia udziału w Warsztatach Ikonograficznych „Mój Święty Patron”

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda ikona Twojego Patrona? A może, jak powstaje ikona? Czy to trudna sztuka? Z czego są zrobione farby, jak powstaje złocenie, jak ikonografowie malują… Na tych warsztatach masz szansę dowiedzieć się, zobaczyć, i samemu spróbować wykonać ikonę.

W polskiej tradycji najbardziej znaną ikoną jest częstochowska ikona Matki Bożej. Od wieków w Polsce pielgrzymuje się do sanktuarium na Jasnej Górze. Na terenie Polski mamy też większe różne dawne ikony o których się dowiesz na warsztatach. Warsztaty są okazją do poznania tradycji ikonograficznej na ziemiach Polskich.

Zapraszamy chętnych, którzy będą chcieli wziąć udział w warsztatach. Uczestnicy mają zapewnione wszelkie potrzebne materiały do wykonania ikony dawnymi technikami. Od uczestnika wymagamy jedynie chęć napisania ikony pod okiem specjalistów i wieloletnich ikonografów oraz rozumienia w stopniu podstawowym j. polskiego. Nie wymaga się wykształcenia plastycznego. Mile widziane zainteresowanie sztuką. Warsztaty są darmowe!

Co uczestnik winien przygotować i zabrać na warsztaty?

  1. Wybrać swojego Świętego Patrona lub ulubioną ikonę. Odszukać grafikę, fotografię ikony w Internecie (takiej wielkości by była dobrze widoczna twarz min. 1200 px).
  2. Przygotować krótki opis biografii lub ikony i opisać dlaczego wybrał tę postać w j. polskim i ukraińskim. Gotowe materiały opatrzone imieniem i nazwiskiem przesłać do końca września 2018 roku na adres: kontakt@inblessedart.pl .
  3. Przybyć na warsztaty 4 października 2018 roku. Warsztaty rozpoczną się o godzinie 16:00 i potrwają do niedzieli. W czasie Eucharystii o godz. 13:00 nastąpi uroczyste poświecenie ikon i zakończenie warsztatów.

*Warsztaty będą realizowane blokami, zgodnie z planem dnia, który zostanie podany podczas warsztatów. Należy mieć wolne popołudnie w czwartek, wolny piątek, sobotę i niedzielę. Organizator zapewnia wyżywienie w czasie warsztatów. Każdy uczestnik otrzyma potrzebne materiały do wykonania ikony.

Nabór uczestników trwa do 25 września 2018 roku.

Należy zgłosić się drogą mailową podając: Imię i Nazwisko, wiek, nr. tel. kontaktowy. Zgłoszenia wysyłamy na adres: kontakt@inblessedart.pl

 

Organizatorem warsztatów jest Polskie Stowarzyszenie im. Juliana Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim we współpracy z Fundacją In Blessed Art i Parafią Podwyższenia Krzyża w Nowogrodzie Wołyńskim. Wykładowcami w czasie warsztatów będą przedstawiciele Fundacji In Blessed Art: Hubert Kampa – prezes fundacji i Aleksander Pankovets – wiceprezes fundacji.

Projekt warsztatów jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.